Drogi Pacjencie, czy zastanawiałeś się kiedyś nad procesem odchudzania? Czym dla Ciebie jest odchudzanie i jaki sposób działania wybierasz ?
Z reguły można przyjąć dwie strategie:
- Przechodzę na dietę i moim celem jest uzyskanie jak najszybszej redukcji masy ciała.
- Przechodzę na dietę, ucząc się zdrowych nawyków żywieniowych i nowych schematów jedzenia, a efektem tych zmian będzie stopniowa redukcja masy ciała.
Jak myślicie, która strategia będzie dawała lepszy rezultat?
Chciałabym dziś odnieść się do tych strategii w kilku zdaniach. Najczęściej przy wyborze pierwszej strategii jesteśmy zafiksowani głównie na efekcie i tylko szybki spadek masy ciała jest naszym celem i satysfakcją. W innym przypadku tracimy motywację, bo przecież „ja tak się staram”, „nie jem słodyczy od miesiąca”, „nie wychodzę ze znajomymi żeby nie zjeść pizzy”, „nie podjadam chipsów do serialu”.
Warto jednak zadać sobie pytanie na ile realne będzie przestrzegać długoterminowo tak restrykcyjnych założeń ?
W tym schemacie często zmagacie się też z poczuciem winy kiedy coś wymyka Wam się spod kontroli. Nie dajecie sobie przyzwolenia, że nie zawsze uda się wszystko zrobić na 100%. A często goni Was „termin”- schudnąć do wakacji, schudnąć na własny ślub, schudnąć do sukienki…
Druga strategia to skupienie się na tym, aby mój jadłospis i styl życia uległ zmianie długoterminowo. Nie wyznaczając sobie terminów „końca” – do końca wakacji, do końca roku, itp. Zmiana ma polegać na stworzeniu nowych nawyków i zachowań, których efektem będzie spadek masy ciała. W tej strategii dietetyk pomaga Ci tworząc jadłospis i uczy Cię radzić sobie z zachowaniami, które przyczyniały się do tej pory do wzrostu masy ciała. Zmieniając schemat zachowań kształtujesz nowe nawyki, które przyczyniają się do stopniowej redukcji. Nagle zaczynasz widzieć, że cukierek, czy batonik po pracy to często zajadane emocje i automatyczne zachowanie, które znasz od lat i masz wpływ na jego zmianę, ucząc się nowych schematów.